Exfoliace neboli peeling

Exfoliace se používá ve 3. kroku podle korejské péče o pleť. Tento krok se však neprovádí každý den. 

Co je to exfoliace a deskvamace, a proč je důležitá? 

Začneme deskvamací - ztráta odumřelých kožních buněk je přirozená a zdravá věc. Tělo neustále produkuje nové kožní buňky v nižší vrstvě kůže (dermis). Ty se posouvají směrem nahoru a postupem času na vnější vrstvě kůže (epidermis) tyto buňky odumírají. Tato obměna kožních buněk se jmenuje Deskvamace, trvá přibližně 14 - 28 dní a zpomaluje se většinou věkem. Denně se tělo zbavuje milionů odumřelých kožních buněk. Pokud je přirozený proces narušený, mohou se objevit různé problémy, kdy se buňky hromadí na povrchu kůže. Pokožka je mdlá, až zašedlá, suchá, mohou se ucpat póry a vzniknout akné.  

Exfoliací, v Čechách možná známější pod názvem peeling, tomuto přirozenému procesu pokožky pomáháme zbavit se odumřelých kožních buněk, z povrchu kůže, rychleji. 

5 důvodů proč používat exfoliant

 1. Exfoliace pleť čistí
 2. Zjemňuje texturu kůže
 3. Exfoliací připravíte pleť na aplikaci dalších produktů, které se díky tomu do pokožky lépe vstřebají. Odstraníte odumřelé kožním buňky, které by jinak mohly blokovat póry a bránik vstřebání aktivních látek.
 4. Pomáhá k vyhlazení jemných vrásek a nerovností
 5. Pomáhá v boji proti hyperpigmentaci. Odstraněním povrchové vrstvy kůže se odstraňuje i nahromaděný melanin, který může za hyperpigmentaci v pokožce. Záleží však na hloubce nahromaděného melaninu. Jemná domácí exfoliace pomáhá odstranit melanin pouze z povrchové vrstvy kůže. Takže domácí ošetření jemnými exfolianty bude trvat déle. Peeling pouze pomáhá odstranit hyperpigmentaci, tvorbu melaninu však neovlivňuje - s tím pomůže prevence a to používání opalovacího krému, každý den.

I když zní exfoliace lákavě, neměla by se používat příliš často. Nadměrná exfoliace Vás totiž zbaví více ochranné vrstvy pokožky, než je zdrávo. Tím byste si zbytečně narušili rovnováhu vaší pleti. Platí zde pravidlo všeho s mírou.

Vždy používejte peeling na čistou pleť, ideálně po použití dvoufázového čištění.

Druhy peelingů a jak si vybrat

 • Mechanický - patří sem, různá jemná zrníčka, krystaly cukru či solí, čisticí kartáček na pleť nebo dermabraze. Pokud si vyberete mechanický neboli fyzický peeling, při použití buďte opravdu jemní a nedřete pokožku. Pokud máte aktivní akné a velmi citlivou pleť, raději se mechanickému peelingu vyhněte.  
 • S enzymy: Čištění a odstraňování odumřelých kožních buněk probíhá za pomocí enzymů obsažených v produktu, získaných například z papáji, citronu, rýže a dalších. Enzymatický peeling je šetrný a vhodný pro každý typ pleti. 
 • S kyselinami: velmi oblíbená forma odstraňování odumřelých kožních buněk, také zmírňuje projevy akné a hyperpigmentace, a pomáhá čistit póry díky vlastnostem BHA kyselin, které dokáží proniknout skrz maz do zanesených pórů. Exfoliace pomocí kyselin se hodí pro všechny typy pleti.

  Jemný peeling pomocí kyselin si můžete udělat doma. Produkty často obsahují kyseliny získané z ovoce, např. kyselina citronová, vinná nebo kyselina salicylová získaná z vrbové kůry, kyselina mléčná a další. 

  Nejčastěji používané kyseliny jsou BHA a AHA.

  • BHA kyselina - Beta Hydroxy Acid je rozpustná v oleji, dokáže proniknout skrz kožní maz do pórů, rozpustit v zaneseném póru kožní maz a odumřelé buňky a hloubkově tak pór vyčistit.
  • AHA kyselina - Alfa Hydroxy Acid je rozpustná ve vodě. Odstraňuje odumřelé kožní buňky. Vyzkoušet můžete exfoliant od COSRX AHA 7 Whitehead Power liquid, který obsahuje 7% kyseliny glykolové, která díky malým molekulám snadno proniká hlouběji do kůže a urychluje proces obnovy buněk, zvyšuje tvorbu kolagenu v pokožce, což zlepšuje její hydrataci a zpomaluje proces stárnutí.
   Nebo velmi jemný exfoliant od COSRX AHA/BHA Clarifying Treatment Toner, který má jemné složení AHA i BHA kyseliny současně. 

   Nebo kyselinu mandlovou od By Wishtrend Mandelic Acid 5% Skin Prep Water, která má větší molekuly, takže je k pleti šetrná a je též vhodná pro začátečníky a citlivou pleť. Kyselina mandlová (mandelic acid) pomáhá na akné i pigmentové skvrny.

Jak si vybrat? Osobně preferuji peeling pomocí jemných kyselin. A i když jméno zní trochu děsivě, považuji je za nejšetrnější a nejefektivnější.

Mechanické peelingy častěji způsobí větší podráždění. Lidé při použití často moc tlačí, takže si jemnou pleť vyloženě obrušují/dřou, tím si můžou způsobit podráždění, mikrotrhlinky a zanést si zánět. Chemický peeling může být velmi jemný, ale také silný, záleží na koncentraci. Pro domácí účely se prodávají slabší a silnější domácí chemické peelingy. A ty opravdu silné v obchodě z bezpečnostního hlediska nekoupíte. Pokud po silném chemickém peelingu toužíte, zajděte si do nějakého salonu nebo dermatologovi, nechte to na profesionálech v péči o pleť, kteří jsou na to speciálně vyškoleni. 

 

Jak často používat peeling záleží na různých faktorech:

 • Záleží jaký řešíte kožní problém - suchá a mdlá, až našedlá pokožka, hyperpigmentaci nebo třeba akné a zanesené póry nebo folikulární keratóza (krupička)
 • Na typu pleti
 • Na věku
 • Zda používáte již nějaké produkty s kyselinami 
 • Jaký druh exfoliantu používáte a s jak velkou či malou koncentrací

Vždy čtěte doporučení na produktu, nepoužívejte častěji, než je doporučováno a pokud máte pocit, že vám stačí exfoliant používat méně často, řiďte se tímto pocitem.

Kdy provádět exfoliaci

Je lepší provádět exfoliaci večer, i když pleť vypadá po exfoliaci hezčí a láká víc k použití ráno, také to pokožku ztenčuje - odstraňuje kožní buňky, i když jsou již odumřelé. Přes noc má pokožka možnost se regenerovat. Pleť po exfoliaci také lépe vstřebává živiny, takže je dobré si dát třeba čisticí nebo hydratační masku, sérum, krém nebo vyživující noční masku. Čistá pleť aktivní látky lépe přijme a po exfoliace je také velmi důležitá hydratace pokožky. 

Měli byste také druhý den a několik následujících dní, používat kvalitní opalovací krém, protože pokožka může být citlivější na sluníčko, tak opatrně, abyste se nespálili. Hlavně při použití AHA kyseliny. Opalovací krém je však doporučeno používat každý den, i bez používání peelingů v kosmetice, protože pravidelné používání opalovacího krému je jednou z nejúčinnějších metod jak předcházet předčasnému stárnutí pokožky, pigmentovým skvrnám a rakovině kůže.