Ochranné krémy s SPF

Chrání před škodlivými účinky slunečního záření. Každodenní používání je nejúčinnější prevence jak proti vzniku rakoviny kůže, tak proti předčasnému stárnutí pleti a vzniku pigmentových skvrn. UVA záření totiž může poškodit elastinová a kolagenní vlákna a kůže tím ztrácí svoji pružnost a pevnost.

Při výběru ochranného krému je třeba věnovat pozornost nejen faktoru SPF (který označuje pouze ochrannu proti paprskům typu UVB), ale také ochraně proti záření typu UVA.

UVB paprsky jsou spojovány se spálením a rakovinou kůže. Působí spíše na povrchu pokožky. Na ochranném krému se označuje zkratkou SPF "Sun Protection Factor".
- SPF 20 chrání před 95% UVB záření
- SPF 50 chrání před 98% UVB záření
- SPF 100 chrání před 99% UVB záření
(Ref. Česká onkologická společnost České lékařské společnosti J.E.Purkyně

UVA paprsky jsou spojovány s rychlejším stárnutím pokožky, vzniku vrásek, pigmentových skvrn a zvyšují riziko rakoviny kůže. Pronikají hlouběji do nižších vrstev pokožky. V tuto chvíli neexistuje globální standardizované označení stupně ochrany proti UVA. Mohli jste se setkat s označením PPD/PA++++/5*. 

Ochranný krém je doporučováno používat celoročně, i v zimě, a i když zrovna nesvítí sluníčko, protože UV záření prochází skrze mraky (z toho nejvíce UVA). 

Co je to "PPD ochrana" a "PA++++"?

PPD “Persistent Pigment Darkening” značí ochranu proti UVA paprskům (SPF značí ochranu proti UVB paprskům). UVA záření má na svědomí až 80% předčasného stárnutí pleti. Nezapomínejte, že UVA proniká skrze mraky, takže i když nesvítí sluníčko, tak stále působí negativně na naši pleť. Proto si vyberte ochranný krém s vysokou ochranou proti UVA. Firmy ochranu proti UVA zřídkakdy uvádějí. Pokud krém vyrobený v EU zmiňuje UVA ochranu v kroužku, produkt by měl mít minimálně ⅓ UVA ochrany v poměru k UVB (značí se SPF). Takže SPF 50 s UVA v kroužku má kolem 16 PPD (50/3=16). Asijský systém používá PA+ systém, kdy PA+ (PPD 2-4) PA++ (PPD 4-8) PA+++(PPD 8-16) PA++++ (PPD 16 a víc).

Pozor také na špatné dávkování, tedy použití malého množství ochranného krému. To je nejčastější příčinou spálení na slunci. Aplikovat by se měl také častěji při nadměrném pocení. Je také doporučováno vyhnout se intenzivnímu polednímu slunci (11-15 hod) a nadměrnému pobytu na slunci. Používat klobouk a sluneční brýle. Bohužel ani produkty s vysokým ochranným faktorem neposkytují úplnou ochranu před UV zářením.

Zpět do obchodu