Narušená kožní bariéra

Máte citlivou, podrážděnou, začervenalou, suchou - pocity pnutí pleti, svědící nebo jinak dlouhodobě podrážděnou pokožku? Možná máte narušenou kožní bariéru. Co je to narušená kožní bariéra? Jaké jsou příčiny narušení kožní bariéry? Jaké produkty používat na narušenou kožní bariéru? Pokud se chcete dozvědět víc, čtěte dále.

 

Narušená kožní bariéra

Co je to kožní bariéra?

Kožní bariérou je vaše Stratum Corneum neboli nejsvrchnější vrstva kůže. Úkolem Stratum Corneum je chránit pokožku a tělo před vnějším prostředím. 

Pokud je přirozená bariéra pokožky poškozena nebo nefunguje správně, není schopna účinně chránit pokožku před vnějšími agresory, a proto je pokožka náchylnější k dehydrataci, podráždění a někdy i zánětu.

Jak poznám, že mám narušenou kožní bariéru?

Porušená kožní bariéra se projevuje nezdravě vypadající pletí, pocitem pnutí, svěděním, pleť je citlivá a reaktivní (kosmetika vás může na pleti štípat) nebo dojít k zánětu. Taková pleť má mikrotrhlinky, kterými se do kůže dostávají látky, které ji mohou dráždit. Mikrotrhlinkami se také odpařuje voda pryč z narušené kůže daleko rychleji, než u zdravé pokožky. Proto je důležité pleť posílit a navrátit ji rovnováhu používáním správných produktů, které vám pomohou k rychlejší regeneraci pleti. 

Narušenou kožní bariéru můžete mít:

  • vrozenou, tedy například lidé, kteří se narodí s atopickým ekzémem
  • získanou například používáním produktů s dráždivými látkami, časté nebo příliš agresivní použití peelingu, mytí obličeje horkou vodou, zvýšený stress nebo třeba nedostatečná ochrana pleti v zimním období, kdy pleť trpí víc častými přechody z tepla do zimy

Lidé s vrozenou narušenou kožní bariérou jsou od malička zvyklí se o pleť starat, promazávat ji a dávat si pozor na výběr kosmetiky. 

Pokud začala být vaše pleť víc citlivá až časem a předtím byla v pořádku, mohli jste si narušit kožní bariéru v průběhu života.

Které látky mohou dráždit pleť?

Každá pleť je jiná a někomu můžou určité látky v kosmetice vadit. Neznamená to, že se musíte od dnešního dne vyhnout všem níže uvedeným látkám. Je ale dobré vědět, které látky mohou pleť dráždit a vysušovat, pokud pleť citlivou a podrážděnou máte.

  • Mnoho druhů alkoholu (včetně SD nebo denaturovaného/denat. alkoholu, ethylalkoholu a isopropylalkoholu), naopak mastné alkoholy jsou pro pleť dobré
  • Máta peprná (Mentol, Peppermint, Mentha piperita)
  • Vůně - syntetické (chemické) i přírodní. Přírodní vůně jsou vonné oleje pocházející z rostlin - éterické oleje neboli esenciální oleje. Ne každý olej je éterický
  • Rostlinné přísady s vysokým obsahem taninů (například Vilín virginský neboli Hamamelis virginiana / Witch hazel)

Co mi pomůže na narušenou kožní bariéru? Jaké produkty používat?

Používání “čisté” kosmetiky bez dráždivých složek a obsahující změkčovadla, také se jim říká emoliencia nebo emolienty. Ty můžete najít v tonerech, sérech, i krémech. Pleť změkčí a zvláční a pomáhají v pleti udržet vodu. 

 

Produkty pro narušenou kožní bariéru by měly mít složení bez dráždivých látek. Skvělé produkty pro lidi s narušenou kožní bariérou, jak získanou, tak vrozenou - tedy lidé trpící na atopický ekzém, lupénku jsou od značky Pyunkang Yul. Kosmetika značky Pyunkang Yul je vyvinutá renomovanou klinikou východní medicíny Pyunkang. Pyunkang je Korejskou institucí známou pro léčbu atopických kožních poruch (atopický ekzém, lupénka, akné,..). V souladu s filozofií holistického zdraví těla se Pyunkang Yul domnívá, že zdravé pokožky je dosaženo udržováním rovnováhy oleje a vody v pleti. Vynalezli novou řadu kosmetiky a myšlenkou bylo - jak pomoci naší kožní bariéře fungovat sama a navrátit ji tu správnou rovnováhu. 

Jejich produkty mají velmi minimalistické složení, protože čím víc látek produkt obsahuje, tím větší je šance, že vaší pleti bude nějaká látka vadit. Jejich Pyunkang Yul Essence Toner obsahuje pouze 7 složek. Toner neobsahuje obyčejnou vodu, ale 91.3 % extraktu z kořene Astragalus Membranaceus (kozinec blanitý). Ten má protizánětlivé, hojivé účinky a vlastnost k sobě přitahovat vlhkost. V pokožce ji uzamyká a pomáhá jí se samohydratačními schopnostmi. Dále obsahuje dvě dobré zvlhčující látky 1,2-Hexanediol, Butylene Glycol. Tento toner od Pyunkang Yul je jedním z nejlepších hydratačních tonerů a hodí se i na 7 Skin method. Stručně řečeno, jde o vrstvení až sedmi vrstev toneru ihned po čištění. Zní to trochu šíleně, ale Korejci jsou krásnou pleti skoro až posedlí. Osobně jsem ji vyzkoušela, ale protože nemám suchou nebo dehydratovanou pleť, tak nemám pocit, že by mi nějak extra pomohla. Sem tam si dávám tři vrstvy toneru od Pyunkang Yul, když cítím, že mám pleť dehydratovanou a to mé pleti stačí. Mezi jednotlivým nanášením vrstev vždy chvíli počkejte, až se vrstva vstřebá a pak naneste další. Pokud aplikujete 7 vrstev toneru, už se většinou nedává esence nebo sérum. Rovnou se aplikuje krém, který hydrataci v pleti uzamkne.

Pokud jste ale použili pouze jednu vrstvu toneru, je dobré použít sérum. 

Velmi dobré sérum pro citlivou pokožku je třeba hydratační sérum od Pyunkang Yul i cena je velmi pěkná, stojí jako většina sér, ale zde máte 100 ml, místo 50 ml, což je objem, ve kterém  se séra většinou prodávají. Dalším sérém, které je vhodné pro citlivou pleť, ale má ještě protivráskový efekt je od iUNIK Black Snail Restore Serum, které je regenerační a protivráskové sérum se šnečím extraktem z černého hlemýždě.

Po použití hydratačního toneru a séra je důležité v pleti všechnu dodanou hydrataci uzamknout. To uděláte tak, že budete používat krém s okluzivnějšími vlastnosti, který na pleti vytvoří jemný ochranný film a zabrání rychlému unikání vlhkosti z pokožky (transepidermální ztrátě vody).

Vyživující krém od Značky Pyunkang Yul má vysokou koncentraci účinných látek, protože hlavní složku opět netvoří voda, ale výtažek z kořene Astragalus Membranaceus (kozinec blanitý). Dále obsahuje bambucké máslo, makadamiový olej a včelí vosk. Na povrchu kůže vytváří ochrannou bariéru, která zadržuje vlhkost a brání ztrátě vody z pokožky. Je vhodný pro všechny typy pleti, i přesto, že obsahuje bambucké máslo a makadamiový olej, neucpává póry a je tedy vhodný i pro mastnou pleť.