Ochranné krémy s SPF

Chrání před škodlivými účinky slunečního záření. Každodenní používání je nejúčinnější prevence jak proti vzniku rakoviny kůže, tak proti předčasnému stárnutí pleti a vzniku pigmentových skvrn. Ochranný krém je doporučováno používat celoročně, i v zimě, a i když zrovna nesvítí sluníčko, protože UV záření prochází skrze mraky (z toho nejvíce UVA). 

Při výběru ochranného krému je třeba věnovat pozornost:

  • Jak nás chrání proti spálení (faktor SPF), → UVB paprskům
  • Jak nás chrání proti stárnutí (degradaci kolagenu) a pigmentovým skvrnám,  UVA paprskům (označeno PPD, PA++++ nebo jen UVA v kroužku). SPF 50 tedy automaticky neznamená, že jsme chráněni proti UVA paprskům, které způsobují stárnutí a pigmentové skvrny.

UVB paprsky jsou spojovány se spálením a rakovinou kůže. Působí spíše na povrchu pokožky. Na opalovacím krému se ochrana proti UVB označuje zkratkou SPF “Sun Protection Factor”.
- SPF 20 chrání před 95% UVB záření
- SPF 50 chrání před 98% UVB záření
- SPF 100 chrání před 99% UVB záření (Ref. Česká onkologická společnost České lékařské společnosti J.E.Purkyně

UVA paprsky jsou spojovány s rychlejším stárnutím pokožky, vzniku vrásek, pigmentových skvrn a zvyšují riziko rakoviny kůže. Pronikají hlouběji do nižších vrstev pokožky. V tuto chvíli neexistuje globální standardizované označení stupně ochrany proti UVA. Mohli jste se setkat s označením PPD/PA++++/5*. 

        Co je to “PPD ochrana” a “PA++++”? 

       PPD “Persistent Pigment Darkening” značí ochranu proti UVA paprskům, to jak nás opalovací krém chrání proti stárnutí a proti pigmentových                 skvrnám.
       UVA záření má na svědomí až 80% předčasného stárnutí pleti. Nezapomínejte, že UVA proniká skrze mraky, takže i když nesvítí sluníčko, tak stále           působí negativně na naši pleť. Proto si vyberte ochranný krém s vysokou ochranou proti UVA. Firmy přesnou ochranu proti UVA zřídkakdy                       uvádějí (není to totiž povinné). 

  • Pokud krém vyrobený v EU zmiňuje UVA ochranu v kroužku, produkt by měl mít minimálně ⅓ UVA ochrany v poměru k UVB (značí se SPF). Takže SPF 50 s UVA v kroužku má kolem PPD 16 (50/3=16).
  • Asijský systém používá PA+ systém, kdy PA+ (PPD 2-4), PA++ (PPD 4-8), PA+++(PPD 8-16), PA++++ (PPD 16 a víc). 
  • Existují i značky, které PŘESNOU ochranu proti UVA uvádějí. Například Altruist opalovací krém má SPF50 a PPD 52 💛. Jedna z nejvyšších ochran proti stárnutí pleti a proti pigmentovým skvrnám!  Opalovacích krémů s SPF50 je spousty, ale jen pár z nich má i vysokou ochranu (PPD) proti UVA. 

A jak velké množství opalovacího krému se musí nanést na pleť?

Pozor na špatné dávkování, tedy použití malého množství ochranného krému. To je nejčastější příčinou spálení na slunci. Abyste dosáhli SPF ochrany, která je na obale, mělo by se nanést 2mg/cm2 SPF na povrch kůže, přibližně o něco méně než ¼ čajové lžičky na obličej. Možná jste už slyšeli o dávkování SPF na 2 prsty. Tohle může být zavádějící, množství hodně závisí na tom, jak silné jsou čáry SPFka, dle otvoru. Takže pokud si nejste jistí, zkuste čáry z prstu seškrábnout na ¼ čajové lžičky.
Jestliže jste hodně vystaveni slunci, potíte se nebo koupete, musíte SPF během dne reaplikovat. Je také doporučováno vyhnout se intenzivnímu polednímu slunci (11-15 hod) a nadměrnému pobytu na slunci. Používat klobouk a sluneční brýle. Bohužel ani produkty s vysokým ochranným faktorem neposkytují úplnou ochranu před UV zářením. 

10 položek celkem
Zpět do obchodu